Protivpožarni sistemi

protivpožarni sistemi

Šta su protivpožarni sistemi

Protivpožarni sistemi sistemi se koriste za rano otkrivanje i dojavu požara , a u nekim slučajevima i za automstsko gašenje požara.Da bi se umanjile posledice požara važno je požar otkriti u ranoj fazi. Za rano otkrivanje pozara koriste se fizičke veličine koje karakterišu njegov nastanak kao što je prisutnost dima , povećanja temperatur ili pojava plamena.

Sistemi za dojavu požara prema tipu opreme mogu biti konvencionalni i adresabilni

Konvencionalni sistem je jeftiniji ali ima daleko manje mogućnosti u pogledu informacija , nadzora i programiranja sistema.

Adresabilni sistemi su sistemi novije generacije.Njihove mogućnosti su daleko veće.Svaki detektor u tom sistemu ima svoju adresu i tačno se zna koji detektor u kom prostoru je reagovao.

Postoji dva osnovna tipa protivpožarnih alarma koji su danas u upotrebi, to su automatski i manuelni. Oba alarmna sistema za dojavu požara su dizajnirana da sačuvaju živote i imovinu.

Manuelni odnosno ručni alarmni sistemi za dojavu požara se oslanjaju na lice koje otkrije požar da ga aktivira. Ovakvi sistemi se koriste u industrijskim objektima gde niko ne spava, odnosno nekogaa uvek ima. Automatski alarmni sistemi za dojavu požara koriste mrežu senzora koji detektuju plamen i aktiviraju zvučni signal. Pored opcije da aktiviraju zvučni signal, alarmni sistemi za dojavu požara takođe mogu uz to da aktiviraju prskalice za gašenje i da šalju signal vatrogasnoj stanici.

Pojedini alarmni sistemi za dojavu požara prvenstveno su namenjeni čuvanju ljudskih života. Ovakvi tipovi alarma emituju zvučni signal, ali ne aktiviraju prskalice za gašenje požara. Kompleksniji i moderniji sistemi, mogu automatski isključiti ventilaciju i time sprečiti širenje otrovnih isparenja ili dima u druge delove objekta.

Automatski protivpožarni alarmi obično koriste spektar senzora koji su povezani sa centralnim kontrolnim panelom. Konfiguracija može biti konvencionalna ili adresabilna. Kod konvencionalne konfiguracije, objekat je podeljen na dve ili više zona. Svaka zona ima određeni broj senzora povezanih sa kontrolnim panelom žičnim putem. Kabl se proteže od kontrolnog panela do poslednjeg senzora u zoni. Kod konvencionalne konfiguracije, prilikom aktivacije protivpožarnog alarma, aktiviraju se prskalice u celoj zoni.

Za razliku od konvencionalne konfiguaracije, adesabilni alarmni sistemi za dojavu požara imaju kablom povezan svaki senzor posebno sa kontrolnim panelom.  Kod ove konfiguracije svaki senzor je dodeljen određenoj adresi. Kada dođe do aktiviranja senzora, kontrolni panel aktivira alarm i prskalice samo u oblasti, odnosno na adresi gde se nalazi senzor, eliminišući nepotrebno aktivaciju cele zone i pomažući vatrogascima da odrede tačnu lokaciju požara.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *